طراحی دکوراسیون  » فنگ شویی

فنگ شویی

 اگر بخواهیم فنگ شویی را لغت به لغت ترجمه کنیم به معنی باد و آب است. فنگ (باد) و شویی (آب). یعنی هر چیزی که در اطراف ماست از انرژی فعال به وجود آمده است. حتی اشیاء بی جانی مثل صندل، میز یا ساختمان. در اصل فنگ شویی،‌ هنر علم زندگی متعادل و هماهنگ بین انسان و طبیعت اطراف اوست.

فنگ شویی به نظامی از قوانین کهن چین تعلق دارد. و از هزاران سال پیش چینی ها خانه های خود را به کمک آن مکانی برای خوشبختی می ساختند و می آراستند. تا چندی پیش فنگ شویی در جنوب آسیا و بیشتر در هنگ کنگ و ژاپن و تایلند و … رواج داشت ولی امروزه در اروپا نیز بسیاری از مردم برای ساخت، به ویژه طراحی اتاق هایشان از فنگ شویی استفاده می کنند.

همان طور که گفتیم خاستگاه فنگ شویی در آسیا هست به همین دلیل قوانین آن برای ما ایرانیان بیگانه و ناآشنا نیست بسیاری از راهکارهای آن هم از قدیم در فرهنگ ما وجود داشته و قسمتی از باورهای قدیمی ما بوده مثلا خانه تکانی های قبل از عید و بهار که مردم ما همیشه آن را انجام می دهند و با این کار باعث می شوند تمام آلودگی ها که در طول سال ایجاد شده و بی نظمی هایی که به خاطر استفاده های مداوم از وسایل در طول سال به وجود آمده را پاک می کنند. و با انرژی جدید و تازه به استقبال سال جدید می روند. شاید برای خودتان هم پیش آمده باشد وقتی که یک جای جدید را می خرید و یا اجاره می کنید ممکن است برای کار یا زندگی شما تغییرات بسیار خوبی وجود آورده باشد. که بعدها به لفظ بیان گفته باشید این خانه برایمان آمد داشته و یا خوش یمن است و هرکسی در آن زندگی کند خوش شانسی می آورد. گاهی اوقات هم وقتی محل زندگی قبلی و فعلی خودتان را با هم مقایسه می کنید می بینید که در خانه ی قبلی وضع کار و چرخه ی خوبی نداشتید ولی در این خانه وضع کارتان بهتر شده است. در عوض مشکلات دیگری پیدا کردید. و یا مثلا وقتی به مهمانی می رویدممکن است یک جایی علیرغم اینکه زیاد با افراد آشنا نیستید احساس راحتی و یا صمیمیت کنید و در جایی دیگر بدون هیچ علت شخصی احساس ناراحتی کنید.

در یک توضیح کلی فنگ شویی برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیاء‌ در ساختمان های مسکونی، تجاری، باغ و …. استفاده می شود. تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی و موفقیت و به طور کلی انرژی مثبت (چی) داشته باشیم.

کارهایی را که در فنگ شویی باید رعایت کنیم عبارتند از: پرهیز از بی نظمی و هر گونه انباشتگی و استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی و در نظر گرفتن جهت های مناسب.

در فلسفه ی فنگ شویی، (چی) نوعی انرژی است که اگر در حال مثبت باشد  (شنگ چی) یا انرژی حیایی یا کیهانی نامیده می شود. و شانس خوبی را به انرژی فیزیکی، روابط عالی و رفاه مادی تبدیل می کند. و جریان داشتن درست و مناسب (چی) در خانه خیلی مهم است. اما اگر (چی) راکد بماند و نتواند جریان آزاد داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می شود که (شا چی) یا (شا) نامیده می شود. مثلا انباشتگی و بی نظمی مثل اتاق نامرتب و کپه های لباس و وسایل اضافی در کمد و اتاق و کیف، همچنین وسایل بی مصرف در راهرو و تراس ساختمان موجب می شود (چی) نتواند آزادانه به حرکت درآید و به (شا چی) که همان انرژی مخرب است تبدیل شود. برای جریان داشتن (چی) باید از خطوط نوک تیز اجتناب کرد مثلا اثاثیه ای که لبه ی گرد دارند عقب تر از وسایل نوک تیز است. چون در (چی) خطوط منحنی حرکت می کنند و در (شا چی) خطوط تیز و شکسته حرکت می کنند.

انرژی دیگری هم مثل اینها در فنگ شویی وجود دارد مثل (یین) و (یانگ) که در فلسفه ی فنگ شویی سعی در به تعادل رساندن آنها می شود.

‌ در واقع از دید یکی از عقاید بسیار کهن فلسفه چینی، که تمام جهات زندگی انسان را دربر می گیرد همه چیز و همه کس را به دو گروه یین و یانگ تقسیم می کند. حتی نوشتن این دو کلمه در زبان چینی بسیار جالب است. آنها خود از اشکال مختلفی به وجود آمده اند. شکل کلمه یین در زبان چینی مثل یه تپه و یک ابر در آسمان و یک انسان است. که همگی به طور گروهی در زیر یک سقف قرار دارند. بر خلاف آن شکل یانگ، ترکیبی از یک تپه خورشیدی در افق نور و انرژی سیال است. به طور سمبلیک یین و یانگ به صورت دو ماهی سیاه و سفید در هم پیچیده که به اتفاق یک دایره را کامل می سازد ترسیم می شود. و در اصل از یین و یانگ، ‌عناصر پنج گانه، نمودار هشت گانه و به طور کلی تمام موجودات و کائنات به وجود آمده اند.

عناصر پنج گانه فنگ شویی:

در فلسفه چینی ما عناصر اربعه نداریم بلکه پنج عنصر داریم. این پنج عنصر چوب و فلز و آتش و خاک و آب هستند. به خاطر همین عدد ۵ در چین عدد بخت است.

هشت جهت در فنگ شویی:

‌ در فنگ شویی باستانی بر اساس شرایط جوی و محیطی زمین، هر کدام از عناصر   پنج گانه را به یکی از جهات جغرافیایی اختصاص می دادند. که تا به امروز در کلیه ی متون فنگ شویی به جای خود باقی است. جهت های قطب نما نیز در فنگ شویی مهم هستند. جهت ها عبارتند از: شمال،‌ جنوب،‌ شرق، غرب، شمال شرق، شمال غرب، جنوب غرب، جنوب شرق که با یکی از عناصر پنج گانه در ارتباط اند و بر هم تأثیر دارند. هنگام دکوراسیون و یا حتی هنگام ساختن ساختمان به این جهت ها دقت زیادی می شود. مثلا آب را به شمال، چوب را به شرق و جنوب شرقی، خاک را به مرکز و شمال شرقی و جنوب غربی و فلز را به غرب و شمال غربی تشبیه می کنند.

هر کسی نظر و عقیده ی خاصی دارد ولی از نظر من تمام اینها به خود آدم و باورهایی که دارد برمی گردد ولی ر حال حاضر دولت جمهوری خلق چین فنگ شویی را اعمال خرافه ای و خرافات و شر اجتماعی نامیده و در طول انقلاب فرهنگی چین کوشیدند اعتقادات مردم به فنگ شویی را کنترل کنند. هر چند که هنوز کمتر از یک سوم جمعیت این کشور بیشتر در میان افراد مسن اسیر این باورند.

در کل فنگ شویی به ۴ دسته تقسیم می شود:

 • ۱٫ فنگ شویی شخصی،
 • ۲٫ فنگ شویی جسمانی
 • ۳٫ فنگ شویی روحی و روانی
 • ۴٫ فنگ شویی محیطی.

که منظور از فنگ شویی شخصی همان است که به ایجاد نظم و پالایش در وسایل شخصی و مکان های شخصی و دیگر مسائل شخصی می پردازد که شروعی برای فنگ شویی های بعدی است. فنگ شویی جسمانی همان جسم فیزیکی انسان است که اگر در تغذیه و رفتار با آن نظم وجود نداشته باشد دچار مشکل می شویم. چه می خوریم چه می آشامیم و در کل یک اندام گوارشی سالم و منظم همواره نشان دهنده یک انسان سالم و متعادل است. پس به طور کلی سلامت جسم برایمان خیلی مهم است.

در فنگ شویی روحی و روانی به پالایش فکر و ایجاد نظم فکری پرداخته می شود. افکار بیهوده و کنترل نشده همواره آرامش و سلامت فکری انسان را سلب نموده و باعث مشکلات روحی و روانی می شود. با یک ذهن و روان متعادل می توان بهترین نوع نظم و هماهنگی را در خود و محیط خود به وجود بیاوریم و از هستی و مخلوقات خداوند نهایت لذت را ببریم و استفاده کنیم. فنگ شویی محیطی به بررسی موقعیت مکان زندگی یا کار پرداخته و با به کار بردن اصول و تکنیک های متعدد و کاربردهای فنگ شویی هماهنگی بین انسان و محیط را به حد اعلای خود خواهد رساند .

آیتم هایی که می توان در فنگ شویی محیطی استفاده کرد عبارتند از: سلامتی، شهرت و اعتبار اجتماعی، ثروت و دارایی و ارتباط بین افراد خانواده و عشق و ازدواج، ارتقاء کار و رشد فردی، خلاقیت و ایجاد شرایط جدید، برنامه ریزی، آینده نگری، دانش و تحصیلات.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • کاربران حاضر: 2
 • بازدید امروز: 17
 • بازدیدکننده امروز: 14
 • بازدید دیروز: 235
 • بازدید کننده دیروز: 93
 • بازدید هفته: 1785
 • بازدید ماه: 7618
 • کل نوشته‌ها: 65
 • کل دیدگاه‌ها: 35